Otázka

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat a hlavně poradit, jak mám jako OSVČ ve výše uvedeném oboru, od 3.5.2021 při znovuotevření  mé provozovny postupovat. Jedná se o praktický postup naplnění posledního NV o rozvolňování m.j. služeb a vyžadování sdělení údajů od klientů a jejich následné evidenci pro avizované případné kontroly ze strany KHS, ČOI a dalších institucí. Jedná se přeci o citlivé údaje zdravotního charakteru a já nemám právo tyto údaje od nich vyžadovat! Stejně jako nemají rodiče právo požadovat takovéto údaje od učitelů svých dětí. Je přeci jasné, že bych tímto krokem porušila GDPR a vystavila se případnému postihu.

Prosím o radu, jak se zachovat a postupovat v případě tohoto nesmyslného nařízení.

Děkuji a přeji příjemný den.
Hajšmanová Leona

Odpověď

Dle odst. 14 písm. e) Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 29. dubna 2021 je (mimo jiné) Vaší povinností vést evidenci zákazníků, rozsah evidence nicméně není blíže specifikován. 

Lze však vycházet z Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 3. května 2021, které stanovuje (mimo jiné) podmínky pro provozování těchto služeb od 10. května 2021. V tomto opatření je již rozsah evidence přímo specifikován, kdy by mělo být dostačující uvést jméno a příjmení zákazníka, jeho kontaktní údaje (nejlépe telefonní číslo), informace o čase poskytnutí služby a informace, který zaměstnanec poskytoval služby tomuto zákazníkovi. Údaje je třeba uchovávat 30 dní od poskytnutí služby. Mělo by tedy být již nyní dostačující vést evidenci v tomto rozsahu. Tyto údaje lze zpracovávat na základě tzv. zákonného důvodu vymezeného GDPR, o porušení tohoto nařízení proto nejde. 

S pozdravem 
Anežka Rejzková