Dobrý den , pracoval jsem v zahraničí a pomohl několika lidem získat práci tak mě napadlo za to získat nějaký užitek pro sebe . Zahraniční společnosti nemají problém mi poskytnout smlouvu na pouze na živnost kde mi vyplácí částku z každé opracované hodiny mnou doporučeného pracovníka ale já úplně nevím co vše je potřeba pro vykonávání tohoto podnikání rektutera . Díky za info

Krátká odpověď:

Dobrý den, dle Vašich poskytnutých informací byl dotaz vyhodnocen tak, že byste rád provozoval živnost z oblasti personalistiky v zahraničí. Tato skutečnost však není z pohledu českého práva vůbec jednoduchá, jelikož práci zprostředkování zaměstnání vykonávají agentury práce a nejde tedy o živnost.


Obsah odpovědi:

Dobrý den, 

dle Vašich poskytnutých informací byl dotaz vyhodnocen tak, že byste rád provozoval živnost z oblasti personalistiky v zahraničí. Tato skutečnost však není z pohledu českého práva vůbec jednoduchá, jelikož práci zprostředkování zaměstnání vykonávají agentury práce a nejde tedy o živnost.

První možný zádrhel Vás čeká na živnostenském úřadě. Něco jako živnost v oblasti personalistiky české právo a předně přílohy s výčtem živností dle živnostenského zákona neznají. Nejblíže této profesi by byla zřejmě živnost volná v oblasti zprostředkování obchodu a služeb. Je však třeba podotknout, že dle § 3 písm. r) živnostenského zákona živností není zprostředkování zaměstnání.

Pro živnost volnou je ale třeba pouze ohlásit živnost na živnostenském úřadě, zaplatit poplatek ve výši 1 000 Kč dle zákona o správních poplatcích a doložit splnění všeobecných podmínek, a to plnou svéprávnost a bezúhonnost.

Co se týče podmínek provozování živnosti dle českého práva v zahraničí, to má také svá úskalí. Dle informací zveřejněných na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu (https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/podnikani-v-eu/vnitrni-trh-eu/volny-pohyb-sluzeb/preshranicni-poskytovani-sluzeb---osvc--67768/) je třeba dodržet dočasnost a příležitostnost podnikání v zahraničí, to znamená, že těžiště zájmu musí zůstat v České republice a podnikání v zahraničí musí být pouze jednorázové a nepravidelné. Je třeba také v dané zemi regulované podnikání oznámit příslušnému orgánu, popřípadě i doložit další dokumenty. Podmínky se v jednotlivých zemích mohou lišit. 

V této záležitosti se proto doporučuje pokusit se založit živnost podle práva státu, kde ji budete skutečně vykonávat. Můžete se také pokusit dohodnout, že Vám provize bude vyplácena v rámci prémii či jiných benefitů k základní mzdě.

 

S pozdravem 

Michaela Konečná