Dobrý den, ráda bych si otevřela prodejnu s chovatelskými potřebami. Chápu výhody a nevýhody mezi podnikání jako OSVČ a s.r.o., ale zajímalo by mně, zda je možné si kamennou prodejnu otevřít i jako OSVČ a prezentovat ji pod určitým názvem (např. U veselého pejska) a nebo zda je toto možné pouze pod podmínkou založení s.r.o.? Děkuji.

Krátká odpověď:

Dobrý den, ano, kamenný obchod si samozřejmě můžete otevřít i jako osoba samostatně výdělečně činná, a to na základě ustanovení § 17 živnostenského zákona. V tomto zákoně je kamenný obchod označen jako provozovna. Mějte však prosím na paměti další povinnosti, které jako provozovatel kamenného obchodu budete mít, a to například předem oznámit živnostenskému úřadu zahájení a ukončení provozování živnosti v provozovně, zajištění EET nebo správné označení provozovny se všemi náležitostmi dle § 17. V případě nedodržení výše uvedených povinností mohou hrozit vysoké pokuty.


Obsah odpovědi:

Dobrý den, 

ano, kamenný obchod si samozřejmě můžete otevřít i jako osoba samostatně výdělečně činná, a to na základě ustanovení § 17 živnostenského zákona. V tomto zákoně je kamenný obchod označen jako provozovna. Mějte však prosím na paměti další povinnosti, které jako provozovatel kamenného obchodu budete mít, a to například předem oznámit živnostenskému úřadu zahájení a ukončení provozování živnosti v provozovně, zajištění EET nebo správné označení provozovny se všemi náležitostmi dle § 17. V případě nedodržení výše uvedených povinností mohou hrozit vysoké pokuty.

Co se týče názvu provozovny (nikoli označení), tedy toho, co bude například na vývěsním štítu či nade dveřmi, lze ji dle komentáře k živnostenskému zákonu pojmenovat libovolně. Dle výše uvedeného je však třeba název provozovny odlišit od pojmu označení. Na základě § 17 odstavce 7 musíte provozovnu trvale viditelně zvenčí označit jménem a příjmením podnikatele, identifikačním číslem osoby a dále jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost provozovny. Nesmí chybět ani prodejní nebo provozní doba určená pro styk se spotřebiteli.

S pozdravem

Michaela Konečná