Otázka

Dobrý den ,

jsme s manželkou spolupracující osoby rozdělující příjmy napůl  já pokládám podlahy ona je na obchodě většina příjmů pochází z pokládky cca 75% takže nám neklesly tržby o 50% a přesto máme obchod zavřený a manželka nemá příjmy musím jí platit z pokládky takže na kompenzační bonus od února asi nemám nárok?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podmínky pro nárok na kompenzační bonus (pro bonusová období od února 2021) upravuje zákon č. 95/2021 Sb., o kompenzačním bonusu (dostupný např. zde: 95/2021 Sb. Zákon o kompenzačním bonusu pro rok 2021 (zakonyprolidi.cz)).

V jeho § 6 naleznete důvody, pro které vzniká nárok na kompenzační bonus. Jedním z těchto důvodů je i nutnost uzavření provozovny. Nicméně podmínkou pro nárok na kompenzační bonus je také to, že podnikatelská činnost musí být významně dotčena. Vzhledem k tomu, že na spolupracující osobu se jen převádí určitý podíl příjmů a výdajů a tato osoba sama nevystavuje žádné doklady, posuzuje se významně dotčená činnost u hlavní OSVČ, která své příjmy rozděluje. Pokud by byla podmínka významně dotčené činnosti splněna u hlavní OSVČ, byla by považována za splněnou i u spolupracující osoby. V opačném případě nebude podmínka splněna ani u jedné osoby. Jestliže Vám tedy příjmy neklesly o více než 50 %, jak píšete, nejedná se o významné dotčení činnosti, a nárok na kompenzační bonus Vám tedy bohužel nevzniká.

S pozdravem,
Kateřina Výborová