Pane Babiši, pane Havlíčku, opravdu se nemáte čím chlubit!

Podnikatelské odbory to vidí jasně: Spokojení podnikatelé a živnostníci? Jen virtuální realita, která má vládě pomoci zlepšovat její velmi pošramocenou pověst a mediální obraz.

Premiér Babiš a vicepremiér Havlíček se chlubí. Prý jim oběma píší šťastní živnostníci a drobní podnikatelé, kteří radostně celému světu vzkazují, že to naše vláda dělá lépe než ta v Německu. Prý vláda posílá jako pomoc tolik peněz, kolik by si za normálního provozu živnostníci a podnikatelé nikdy nevydělali. Je vážně škoda, že žádný dopis premiér s vicepremiérem nezveřejnili. Určitě bychom chtěli, alespoň s jedním z těch šťastlivců mluvit. Bohužel se nám, i přes nezměrné úsilí, nepodařilo žádného najít.

To, co se naopak najít podařilo, je počet živnostníků, kteří v roce 2020 přerušili svou činnost. Bylo jich celkově téměř 100 000. V meziročním srovnání je to nárůst o více než 40 %.  „Vyhlídky do budoucna jsou nejisté. Postižené jsou celé segmenty podnikání, firmy se dostávají do existenčních problémů, což se také odráží mezi OSVČ,“ uvádí se v analýze, kterou představila společnost Bisnode společně s Dun & Bradstreet Company ( více zde ). Tahle čísla se překvapivě do žádného Čau lidi nedostala.

Podnikatelské odbory už od jara 2020 odhadují, že vládní opatření, chaos v řízení krize a diskriminace malých podnikatelů a živnostníků povedou k tomu, že zkrachuje či jinak skončí více než 30 % malých firem a živnostníků. Především půjde o tzv tradiční obory, jako jsou gastro, maloobchod, ubytování a další služby a kultura. Údaje o počtech zatím ukončených či pozastavených živností nám bohužel dávají za pravdu. Vláda dostává živnostníky do katastrofální situace.

Jinými slovy máme tu dva světy. Ten jeden prezentuje předseda vlády Babiš s vicepremiérem Havlíčkem. Vše je v něm, na základě jakýchsi anonymních zdrojů a vymyšlených čísel, zalito sluncem.

Druhý svět je mnohem temnější. Týká se stovek tisíc lidských osudů. Temná buducnost hrozí lidem, kteří léta budovali své živnosti a firmy. Tragédií těch lidí je, že jim vláda zakazuje pracovat a dělá vše pro to, aby je nemusela odškodnit. Vláda připravuje své občany o existenci. 

Ne, pane Babiši, ne, pane Havlíčku. Opravdu se není, čím chlubit. Naopak, je čas abyste za to, co jste udělali i za to, co jste neudělali, skládali účty! Podnikatelské odbory vám opakovaně předkládaly systém spravedlivého odškodnění pro živnostníky a podnikatele. Vzorem je rakouský a německý model, kde se spravedlivá pomoc odvíjí procentuální sazbou za stejné období předchozího roku (2019). Vy jste za 12 měsíců nebyli schopni tento model ani okopírovat. Výsledek vaší nečinnosti je tragický.

A nedosti na tom. Díky chaosu a zmatkům posíláte do existenčních problémů další tisíce živnostníků a podnikatelů, kterým čerpání pomoci zcela znemožňujete. Příkladem jsou živnostníci a podnikatelé, kteří se díky
koronakrizi dostali do problémů a nejsou například schopni splácet své závazky. Ty jste hodili přes palubu, protože jim jste možnost žádat o pomoc výslovně zakázali. Díky vám si tito lidé nemohou žádné peníze vlastní činností opatřit a nemají ani almužnu na obstarání svých základních životních potřeb.

Denně se na nás obrací podnikatelé a živnostníci s dotazy, na jakou podporu mají nárok, proč tu podporu nedostávají a velmi často nás oslovují s tím, že jsou v bezvýchodné pozici. Vláda totiž vytvořila nepřehlednou změť různých "podpor" a ještě vše zkomplikovala spoustou vylučovacích podmínek, takže vyznat se v tom je obtížné i pro daňové poradce. Dokonce to vede k tomu, že jsme se v Podnikatelských odborech rozhodli vybudovat portál POradna, kde budeme systematicky zpracovávat a zodpovídat dotazy podnikatelů a živnostníků. Smutné je, že tím zcela jasně suplujeme práci a povinnosti státní správy, která však nechce nebo nedokáže podnikatelům a živnostníků odpovídat, a už vůbec ne radit.

Vládo České republiky, pane premiére Babiši a ministře Havlíčku, pomoc, aby měla smysl a byla účinná, musí být rychlá, jednoduchá a transparentní. Ani jednu z těchto podmínek vaše kvazi pomoc podnikatelům nesplňuje.

Cílem musí být pomoc všem živnostníkům a malým podnikatelům, kteří jsou v důsledku koronakrize postiženi. Bez rozdílu. Tedy i těm, kteří se nacházejí například v oddlužení. Podnikatelské odbory proto podávají podnět k urychlenému zahájení legislativní činnosti (Celá žádost zde). Je totiž ve společenském zájmu, aby ekonomická činnost živnostníků a drobných podnikatelů pokračovala i po skončení krize, a proto musí být státem dnes podporována. V případě jakékoli další liknavosti vlády hrozí, že budou tito lidé likvidováni nejen jako podnikatelé, ale i jako občané tohoto státu.

Radomil Bábek
předseda výboru Podnikatelských odborů