Paralelní Česko 2021: Virtuální svět vlády a reálný život občanů

Život v ČR se na počátku roku 2021 odehrává ve dvou paralelních rovinách – v rovině vládní propagandy, s kulisami „skvělé“ vlády, a v tom skutečném světě, který žijeme my, občané.

V té první dimenzi naší společnosti vláda hlásí, jak je vše zalité sluncem a zároveň děsí občany morem. To je rovina zjevná, většině veřejnosti viditelná. Vláda zneužívá všech prostředků propagandy, které má k dispozici, aby společnost rozdělila, aby si jednu část koupila a jinou, aby umlčela.


V druhém rozměru naší současnosti žijeme reálné následky neschopnosti vlády a jejího nepřátelství, zaměřeného třeba proti drobnému podnikání nebo proti všem, kdo veřejně říkají něco jiného než úředně schválený názor na covid, vládní opatření, práci ministrů a úřadů atd. Krachují podniky a živnosti, ti, kterým vláda zakázala pracovat, nedostávají podporu k přežití, nesmíme zpívat, nesmíme se scházet, děti nechodí do školy, a dokonce nesmíme ani sportovat na čerstvém vzduchu. V této paralelní rovině panuje oprávněný pocit, že nás vláda oblbuje. Buď tím, co říká, nebo tím co naopak neříká a tají, a samozřejmě i tím co dělá nebo tím, co nedělá.

Vláda jednou vyvolává paniku ohromným počtem zemřelých na covid, aby nedlouho potom přiznávala, že ty počty jsou úplně jiné. Buď lžou ministři, nebo je něco prohnilého ve statistikách o průběhu pandemie. Jinak to nejde vysvětlit.

Ministryně práce Maláčová si pochvaluje, jak jsme na tom dobře, protože máme malou nezaměstnanost. Přitom tiše a nepodnikající veřejnosti skrytě z našich daní už skoro rok platí stát mzdy lidem, kteří nemají ve firmách práci. Buď lže ministryně Maláčová, nebo se stát snaží před veřejností skrýt armádu cca 800 000 nezaměstnaných. Případně platí obojí.

Vicepremiér Havlíček tvrdí, že pomoc pro živnostníky a podnikatele v krizi je u nás větší než v Rakousku. Zatímco tam nikdo neprotestuje, u nás desítky tisíc lidí dokládají, že nedostávají vůbec nic, nebo jen almužnu. Buď lže vicepremiér Havlíček, nebo je pomoc nabízena tak, aby ji dostalo co nejméně postižených živnostníků a podnikatelů a vláda nemusela vyplácet peníze, které potřebuje pro Agrofert a na nákupy z Číny. Chaosem, v němž se nikdo nevyzná, vláda jen maskuje neschopnost a neochotu živnostníkům a podnikatelům pomáhat.

Ministryně Schillerová nadšeně hovoří o tom, že ze státního rozpočtu přidává každému tisíce korun. V reálu to funguje tak, že díky jinému výpočtu daně, stát každému jen méně sebere. Buď lže ministryně Schillerová, nebo vláda předkládá veřejnosti chybné informace o příjmech a výdajích státního rozpočtu.


Ministr zemědělství Toman se pyšní tím, že sněmovnou prošel zákon o potravinové soběstačnosti. V obchodech by tak byla díky tomu omezena konkurence, potraviny by zdražily a vydělalo by na tom pár agrobaronů. Buď lže ministr Toman, nebo vláda prosazuje paskvily místo zákonů.

Premiér Babiš ve svém hlášení opakovaně uvádí, že jsme na tom lépe než většina evropských zemí. Vláda sousedního Německa nás však zařadila mezi nejrizikovější země. Buď lže premiér Babiš, nebo posílá naše vláda jedny informace svým občanům a jiné do sousedního Německa.

Nelze se zbavit dojmu, že tohle jsme už zažívali v dobách reálného socialismu. Společnost tehdy také žila ve dvou světech – v tom virtuálním nám komunistická vláda a média předkládali úspěchy socialismu, v tom skutečném světě jsme všichni věděli, že nám lžou, jen jsme to nesměli říkat nahlas.

Podnikatelské odbory budou brzy největším podnikatelským spolkem (už dne mají více než 14700 členů). Bojujeme za záchranu českého podnikání  více zde, opakovaně vyzýváme vládu k nápravě stavu společnosti a záchraně ekonomiky. Výzvu a konkrétní body, jak toho dosáhnout, jsme zaslali již počátkem prosince 2020 (text výzvy zde). Vláda ČR však namísto jakékoli reakce nabízí jen manipulaci s daty a prohlubující se informační chaos. Jedním ze sedmi požadavků naší výzvy je demise vlády. Zdá se, že to by bylo řešení potíží naší země. Vláda, která rozvrací společnost a devastuje ekonomiku, si nezaslouží moc, kterou jsme jí svěřili.

Radomil Bábek
předseda výboru Podnikatelských odborů